Pořídili jste si nebo se chystáte pořídit si kočku nebo kocoura a najednou si uvědomíte noční můru každého majitele kočky. Značkování. Bude se týkat i nás? Dá se tomu zabránit? Proč to vlastně kočka dělá? Řekněme si, jak a proč k tomu vlastně dochází a co se s tím dá dělat.
Proč?
Kočka je od přírody teritoriální zvíře a proto si musí označit své území. Jakmile jednou označí místo, nebude se o něj dělit a nezáleží na tom, zda to je kočka venkovní nebo domácí. Potřeba vlastnit místo kde žije, je její přirozeností a závisí na tom přežití rodu, neboť jej poznají bezpečně jak nepřátelé, tak případní nápadníci či nápadnice.
Kočky si značkují teritorium třemi způsoby
V první řadě jsou to feromony. Ty vypouští ze žláz v obličeji a přenáší je na prostředí známým otíráním hlavy o nábytek a zdi a tak dále. Předá svůj pach a cítí se v takovém prostředí bezpečně. Proto kočky stresuje časté stěhování a změna prostředí. Tento způsob je pro člověka nepatrný a člověk jej ani nepozná.
Druhý způsob označení teritoria je škrábání. To je pro kočku optický způsob označení místa. Škrábou nábytek a zdi a vše ostatní, kdy mohou nechat stopu. To už je i pro člověka patrné a nemusí to dělat radost. Dobrou pomůckou pro to jsou různé druhy škrabadel. Neváhejte například omotat lýkem ze škrabadla i nohy nábytku. Kočka vybije svou potřebu škrábat a nábytek vám nepoškodí.
Posledním typem značkování je značkování močí. Asi nejnepříjemnější způsob, který je patrný nejen opticky, ale především čichovými smysly. Při tomto způsobu značkování zvedne kočka ocas a vystříkne trochu moči a to většinou na svislé místo, jako například zeď. Zároveň se kočka cítí mnohem bezpečněji v prostředí, které voní jí samotnou, proto si může značit místa, která příliš voní vámi, jako pověšené oblečení, kabelka nebo taška na odložená na zemi.
Která kočka bude značkovat a proč?
Kočka začne značkovat, jakmile dospěje. Je to vlastně, krom označení místa, také známka, že je v období, kdy je připravená na založení rodiny. Takže nejvíce se to dá očekávat v době říje. Značkovat a tedy lákat kocoura, může i domácí kočka a to proto, že může mít výhled na objekt své touhy například z okna.
Dá se tomu zabránit?
Jistým způsobem se to dá minimalizovat a snad i úplně odstranit, ale nic nemusí být stoprocentní. Po kastraci někdy přestanou značkovat po nějaké době a v některých případech nepřestanou vůbec. Pokud máte kotě a plánujete kastraci, značkování je známkou dospělosti a tedy času, kdy je kastrace už možná. Máte-li koček víc, například sourozence, ti dospívají dříve, tak mohou i značkovat dříve. Ke kastraci vlastně majitelé často přistupují ze zdravotních důvodů, protože kočka nebo kocour, který pohlavně nežije, by do budoucna mohl mít zdravotní obtíže s vylučováním.
Další možností, jak zabránit značkování, jsou různé druhy feromonů nebo antidepresiv. Ty se používají na zklidnění kočky v jejím prostředí.
Pokud váš mazlík nepřestane značkovat ani po kastraci a použití podpůrných hormonálních přípravcích, poraďte se o možnostech s vším veterinářem. Každá kočka je silná osobnost a proto na každou platí něco jiného.
Také je třeba rozlišit mezi značkováním a pouhým pomočováním. To provádí kočka, která je s něčím nespokojená. Například nevyčištěné záchodky, změna prostředí, hlad a žízeň. Avšak, i když je kočka na oko velmi samostatné zvíře s vlastním myšlením, vyžaduje si vaši pozornost a tak důsledným sledováním můžete odhalit vše, co se vám kočka snaží říct a najdete cestu k porozumění.