Na podzim máme na zahradě listí více než dost, ale kam sním? Někteří lidé listí shrabou a spálí. Pravým zahrádkářům však není potřeba říkat, že listí do ohně rozhodně nepatří, ale dá se zpracovat lepším a užitečnějším způsobem. Listí totiž má v kompostu své místo
Dobrý základ pro kompost
To, že přidávat listí do kompostu je dobrý nápad nám potvrdí i příroda. Listnaté stromy shazují listí do svého blízkého okolí. Ty tlejí a tvoří hnojivo, kterým přes kořeny vrací živiny stromu zpět. Spadané listí je tedy pro kompost tím nejlepším základem. Rychle se rozkládá a tvoří tak kvalitní humus. Pro ještě rychlejší rozklad můžete použít bio urychlovače kompostu, které volně zakoupíte v jakémkoli hobby marketu. Nejlepším způsobem je shrabané listí uložit do pytlů a uskladnit na suchém místě. Poté listí přidávejte v malém množství do kompostu. Hlavní je ho nepěchovat, poté by se hůře a pomaleji rozkládalo.
Listí ořechu ano nebo ne?
Přidávání listu ořechu je sporné. Listy ořechu mají na povrchu tak zvanou kutikulu, což je tenká vrstva „vosku“, která je chrání před rozkladem. Kvůli tomu se nedoporučuje listy přidávat do kompostu. Snížená schopnost rozkladu snižuje i jeho kvalitu. Navíc podle některých lidí nepříjemně zapáchají.
Pokud se i tak rozhodnete přidat listy ořechu do kompostu je nutné provést jistá opatření. Pro urychlení rozkladu je stačí usušit a rozmačkat. Poté je můžete beze strachu smíchat s kompostem.
Vytvořte si vlastní listovku
Takzvaná listovka se využívá jako mulč k rostlinám pro zlepšení půdy anebo se přimíchává jako hnojivo do květináčů. Nasbírané listí můžete nasbírat do obyčejného kompostéru. Ten umístěte nejlépe do stinného místa a listí v něm zalévejte vodou, aby začalo tlít. Celý proces trvá přibližně dva roky, poté vám bude odměnou kvalitní a přírodní hnojivo.