Máte ne své zahradě skleník, ve kterém pěstujete domácí zeleninu? V tom případě se určitě chtě nechtě nevyhnete pravidelnému zalévání. Chodit každý den s konvicí plnou vody klidně i několikrát zavlažit záhony? To jednoho velmi rychle omrzí. Nabízí se tedy otázka, zda se dá zavlažování skleníku vyřešit i nějak jinak. A odpověď? Ano, dá!
Jakou vodou zaléváte?
Nejdříve ale jedna otázka: jakou vodou zaléváte zeleninu, kterou pěstujete ve skleníku? Pokud vaše odpověď jasně zní „vodou z vodovodu nebo ze studny“ pak věřte, že své úrodě příliš neprospíváte. Ba spíše naopak. Napustit vodu z kohoutku je sice velmi jednoduché a pohodlné, ale napadlo vás někdy, že je tahle voda šetřena chemií? Ta rostlinám neprospívá, navíc může být příliš tvrdá. Raději zalévejte vodou dešťovou, nebo si vodu nechávejte odstát v sudu.
Se závlahovým systémem ušetříte
Kdo má skleník, ten nám určitě potvrdí, že si pravidelné zálivky vyžadují poměrně velké množství vody. Ačkoli je voda dostupná, nemělo by se s ní zbytečně plýtvat. Kubík vody sice stojí pár korun, ale proč platit více, než je vlastně potřeba? I z důvodu úspory financí se vyplatí vsadit na automatické závlahové systémy, které dokážou ušetřit až 2/3 vody – a to rozhodně není málo!
Kapková závlaha je pro skleníky ideální
Pro zavlažování skleníků se jako nejlepší volba jeví kapková závlaha, která může být řešena dvojím způsobem – buď s pomocí tzv. kapkovačů, nebo skrze kapkovací potrubí. Kapkovací potrubí se pokládá na povrch záhonků nebo se ukládá do půdy v maximální hloubce 10-15 cm. Druhá metoda s pomocí tzv. kapkovačů může mít podobu kapkovacích jehel nebo mikrozavlažovačů.
Proč kapkovou závlahu?
Představme si společně výhody tohoto způsobu zavlažování úrody pěstované ve skleníku:
- vyjde levně
- šetří vodu
- nevzniká půdní eroze
- umožňuje hnojit přímo ke kořenům