Když se řekne dešťová zahrada, většina lidí neví, co si má pod tímto slovním spojením představit. Přitom se nejedná o kdovíjakou novinku, protože tento trend vznikl v Americe již v devadesátých letech. V našich končinách ale není tak známý, což je velká škoda. Postupem času se ale o existenci dešťových zahrad dozvídá stále více lidí.
Co je dešťová zahrada?
Na začátek tedy stručné vysvětlení pro ty, kteří nevědí, co je dešťová zahrada vlastně zač. Můžeme ji definovat jako přirozenou nebo uměle vytvořenou prohlubeň, do které se svádí srážková voda. Odtud se poté získaná voda postupně vsakuje do okolní půdy a tím pomáhá udržovat vodu v přírodě a snižovat negativní dopady sucha.
Dešťová voda může být velkým pomocníkem
Určitě ani vám neunikly zprávy o tom, že je v posledních letech vody stále méně a méně. Neustále dokola se řeší nedostatek atmosférických srážek, dlouhodobě nás sužuje sucho a to má za následek, že na mnoha místech vysychají studny, které jsou pro řadu lidí zdrojem vody. A právě v tom je dešťová zahrada tak skvělá – výborně totiž využívá dešťovou vodu, která může být užitečným pomocníkem na každé zahradě.
Terénní prohlubeň s rostlinami
Jak již bylo zmíněno o pár řádků výše: základem dešťové zahrady je terénní prohlubeň, kterou je možné na zahradě vytvořit i dodatečně. Ta je tvořena silnou drenáží a na povrchu je osázena rostlinami, které musí být schopné vydržet několikadenní sucha i dny úplného zamokření. Do terénní prohlubně se zachycuje veškerá srážková voda – z chodníků, ze střech i jiných zpevněných ploch.
Voda v prohlubni se vsakuje do podloží, čímž napomáhá zvýšení retenční schopnosti krajiny. Jinými slovy pomáhá zahnat negativní dopady sucha na přírodu. Voda se odsud zároveň i odpařuje, takže zlepšuje celkové mikroklima zahrady.